Janusz Bazylewicz
Nauczyciel śpiewu / Twórca metody KVC
specjalista terapii głosu
Uwolnij swój głos, śpiewaj i mów zdrowo.
Uczyń go jedynym i niepowtarzalnym.
– Janusz Bazylewicz
Nauczyciel śpiewu
Twórca metody
Artysta Śpiewak – tenor
Nauczyciel śpiewu
Edukacja wokalno-artystyczna: Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku, studia wokalno-aktorskie w Akademii Muzycznej im. St. Moniuszki w Gdańsku. Stypendysta European Commission Erasmus Lifelong Learning Programme – w ramach którego odbył część studiów na Master of Music Vocal Studies Programme – Zuyd Hogeschool – Conservatorium Maastrucht.
Umiejętności wokalne doskonaliłem pod okiem wybitnych pedagogów, artystów, wokalistów w kraju i za granicą min.: Nelly Miricioiu, Claudio Desderi, Paul Esswod, Charlote Lehmann, Roger Smeets, Oliver Kloeter, Tamara Jongerden, Ewa Barbara Rafałko, Kira Boreczko-Dal, Krzysztof Bobrzecki, Ryszard Minkiewicz, Bogdan Makal, Piotr Kusiewicz, Urszula Kryger, Józef Frakstein, Janusz Niziołek.
Jako artysta śpiewak uczestniczyłem w nagraniach płyt: „Pasji Gdańskiej” Georga Philippa Telemanna z okazji zwrócenia dzieła przez Magdeburg miastu Gdańsk; „Krönungs-Messe” W. A. Mozarta – płyta nagrana na rzecz odbudowy Kościoła Farnego w Guben; „Oratorium Wielkanocnego – Triduum Męki Pańskiej” Tomasza Stobierskiego; kolęd z Chórem WSAP w Białymstoku; „Elijah” F. Mendelssohna z Chórem Festiwalowym Wratislavia Cantans oraz Gabrieli Consort and Players.
Koncertowałem w kraju i zagranicą. Współpracowałem z: Orkiestra Filharmonia Koszalińska, Elbląska Orkiestra Kameralna, Gdyńska Orkiestra Kameralna, Opera Bałtycka, Filharmonia Wrocławska, Opera i Filharmonia Podlaska, Akademicka Orkiestra Barokowa w Katowicach, Barokowa Orkiestra Kameralna Silva Regnum.
Miałem przyjemność występować w Maastricht Theater aan het Vrijthof, Tilburg Schouwburg, Rotterdam Schouwburg, Utrecht Stadsschouwburg, Den Haag Lucent Danstheater, Einthoven Parktheater, Den Bosch Theater aan de Parade, Sittard Stadsschouwburg.
Wśród ważniejszych dzieł, które wykonywałem znajdują się: „Il combattimento di Tancredi e Clorinda” C. Monteverdi; „Lutherische Messen”, „Magnificat”, „Die h-Moll-Messe” J. S. Bach; „Der Tod Jesu” C. H. Graun; „Danziger Passion”, „Ich weiß, dass mein Erlöser lebt” G. P. Telemann; „Messiah”, „Serse” G. F. Haendel; „Krönungs-Messe”, „Requiem”, „Le nozze di figro”, „Don Giovanni” W. A. Mozart; „Die Messe Nr. 2 in G-Dur” F. Shubert; Camille Saint-Saens „Oratorio de Noel”; „Elijas” Felix Mendelssohn; „Cigánské melodie”; A. Dvořák; „Il Tabarro” i „Tosca” G. Puccini, „Dzwony” S. Rachmanninova, Requiem B. Chilcott i inne.
W swoim repertuarze posiadam działa z epoki baroku, klasycyzmu, bell canto, weryzmu jak i muzyki współczesnej. Bliska jest mi również współczesna muzyka popularna, jazz-owa jak i musicalowa
Warsztat i doświadczenie pedagogiczne rozwijałem realizując:
- Studium Przygotowania Pedagogicznego w Akademii Muzycznej w Gdańsku, w ramach którego miałem okazję czynnie i biernie uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez pedagogów uczelni;
- praktyki pedagogiczne w Szkole Muzycznej w Gdańsku Wrzeszczu;
- podczas kursu pedagogicznego Metodic of singing and singing teaching – realizowałem praktykę pedagogiczną w Zuyd Hogeschool – Conservatorium Maastricht;
- prowadzenie kursów, warsztatów wokalne oraz stałej konsultacji zespołów wokalnych jak: Chór „Lira” z Rumii, Chór Wielkopolskiej Izby Lekarskiej.
- Prowadzenie mistrzowski kursu wokalnego „Śpiew z logicznego i fizjologicznego punktu widzenia” na zaproszenie Studium Muzycznym im. Czesława Niemena. w Białymstoku;
- udzielalanie indywidualych konsultacji wokalnych dla słuchaczy szkół wyższych i państwowych szkół muzycznych, min. studentów: Conservatorium Maastricht, Hochschule für Musik und darstellende Kunst Stuttgart, Akademii Muzycznych w Łodzi, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Gdańsku;
- współpraca z Open Voice Studio w Gdańsku – gdzie pracowałem realizując zajęcia ze śpiewu, emisji głosu, korekty głosu i terapii głosu;
- współpraca z Prywatną Szkołą Umuzykalniającą w Gdańsku Morenie.
Od wielu lat pracuje jako instruktor głosu, nauczyciel śpiewu, specjalista od terapii i korekty głosu oraz konsultant wokalny – tak w trybie ONLINE, jak i stacjonarnym.
Pasję do uczenia śpiewu zawdzięczam studiom z zakresu fizjoterapii w ramach Akademii Medycznej w Białymstoku i Medycznego Studium Zawodowego w Białymstoku. Pedagog kinezyterapii wiedząc, że równolegle uczę się śpiewu w Szkole Muzycznej II stopnia w Białymstoku i aspiruję na studia wokalno-aktorskie w Akademii Muzycznej poprosił, o stworzenie periodyku instruktażowego z zakresu rehabilitacji głosu; z braku podobnych opracowań w literaturze specjalistycznej. Zmusiło mnie to do innego postrzegania i myślenia o śpiewie, do podjęcia próby zrozumienia go z fizjologicznego i anatomicznego punktu widzenia. Nasza budowa sprawia bowiem, że nic w śpiewie nie jest przypadkowe. Dodatkowo wspaniała i inspirująca mistrzyni śpiewu Kira Boreczko-Dal zaszczepiła we mnie unikatową umiejętność myślenia o śpiewie, głosie i podejściu do nauki wokalistyki; za co na zawsze pozostanę jej wdzięczny.
Wiele zawdzięczam pracy wokalno pedagogicznej wspaniałemu pedagogowi Conservatorium Maastricht Harrie Spronken’owi, który okazał mi ogromne wsparcie i zaufanie pozwalając realizować kurs metodyki i pedagogiki śpiewu; za który otrzymałem ocenę celującą (10); jak również wybitnej, cudownej Nelly
Miricioiu, dzięki której rocznemu Masterclass’owi w Conservatorium mogliśmy dzielić się spostrzeżeniami wokalno-pedagogicznymi.
Studia wokalne zakończyłem pracą dyplomową również, z zakresu nauczania śpiewu o temacie „Praca nad oddechem i muskulaturą w procesie kształtowania głosu śpiewaka”, za którą otrzymałem ocenę celującą.
Kolejnym etapem było stworzenie autorskiej techniki biernego i czynnego odciążania napięć w oparciu o działanie kinestezji słuchu w relacji do synergii pracy mięśni i nauki propriocepcji.
Na czym metoda polega możesz dowiedzieć się podejmując współpracę ze mną.